5. Обмеження щодо демпінгового
та субсидованого імпорту та інших порушень
конкуренції у зовнішньоекономічній діяльності в Україні
Варто звернути увагу на те, що поряд із заінтересованістю у створенні конкурентного середовища, держава зацікавлена в розвитку національного товаровиробника і захищає його від антиконкурентних дій імпортерів аналогічної продукції.
Правовою основою такого захисту є закони України від 22.12.1998 р.: «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту», «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту», «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну». Крім того, до цієї сфери можна зарахувати і Закон України «Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб’єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження» від 17.02.2000 р.
Законодавством передбачено, що у разі застосування суб’єктами господарювання за кордоном певних дій, які не відповідають конкурентним правилам і у свою чергу завдають або можуть завдати шкоди національному товаровиробнику, компетентні державні органи мають право прийняти рішення про запровадження особливих умов імпортування.
До дій, які можуть викликати впровадження особливих заходів, належать:
- субсидований імпорт;
- демпінговий імпорт.
Крім того, спеціальні заходи щодо імпорту здійснюються за наявності дослідження, в ході якого визначаються:
1) тенденції зростання обсягу імпорту в Україну товару (товарів) та (або) умов його здійснення;
2) факти (фактів) заподіяння значної шкоди та (або) виникнення загрози заподіяння значної шкоди національному товаровиробнику, що є наслідком цього імпорту;
3) наявність причинно-наслідкового зв’язку між зростанням обсягу імпорту товару та (або) умовами його здійснення та заподіянням значної шкоди та (або) виникненням загрози заподіяння значної шкоди.
Зазначимо, що проведення антидемпінгового розслідування, а також розгляд питань щодо субсидованого імпорту та особливих умов імпорту в Україні здійснюється Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції, Державною митною службою України, а також Міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі.
Якщо зростання обсягу імпорту в Україну відбувається у таких розмірах та (або) у такі строки або на таких умовах, що заподіюється або існує загроза заподіяння значної шкоди, з метою захисту національних інтересів може бути прийняте рішення про застосування таких спеціальних заходів:
- обмеження строку дії дозволів на імпорт;
- запровадження режиму квотування імпорту в Україну, що є об’єктом спеціального розслідування, з визначенням обсягів квот та порядку їх розподілу;
- перегляд розміру ввізного мита на імпортований товар та ін.
Детальніше з цим питанням можна ознайомитися з матеріалів підручника.
8.2. План семінарського заняття
- Поняття економічної конкуренції. Законодавство про захист економічної конкуренції.
- Прояви порушення законодавства щодо економічної конкуренції. Правовий статус природних монополій.
- Прояви недобросовісної конкуренції. Поняття і захист комерційної таємниці.
- Правовий статус Антимонопольного комітету України.
- Обмеження щодо демпінгового та субсидованого імпорту в Україну, який завдає шкоди інтересам національного товаровиробника та інших порушень конкуренції у зовнішньоекономічній діяльності в Україні.
Теми рефератів
- Антимонопольна політика за законодавством країн Західної Європи.
- Державне втручання у діяльність природних монополій.
8.3. Термінологічний словник
- Недобросовісна конкуренція.
- Антимонопольний комітет України.
- Субсидований імпорт.
- Демпінг.
- Комерційна таємниця.
- Економічна конкуренція.
8.4. Завдання для перевірки знань
- Правовий статус комерційної таємниці за законодавством України.
- Порівняльна реклама як прояв недобросовісної конкуренції. Відповідальність за її здійснення.
- Процедура порушення справи щодо демпінгового імпорту на територію України.
8.5. Рекомендована література
Основна
- Закон України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2001. — № 12. — Ст. 64.
- Закон України «Про Антимонопольний комітет України» від 26.11.1993 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1993. — № 50. — Ст. 472.
- Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції» від 07.06.1996 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1996. — № 36. — Ст. 164.
- Закон України «Про природні монополії» від 20.04.2000 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2000. — № 30. — Ст. 238.
- Закон України «Про захист національного товаровиробника від субсидованого імпорту» від 22.12.1998 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 12—13. — Ст. 80.
- Закон України «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну» від 22.12.1998 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 11. — Ст. 78.
- Закон України «Про захист національного товаровиробника від демпінгового імпорту» від 22.12.1998 р. // Відомості Верховної Ради України. — 1999. — № 9—10. — Ст. 65.
- Закон України «Про усунення дискримінації в оподаткуванні суб’єктів підприємницької діяльності, створених з використанням майна та коштів вітчизняного походження» від 17.02.2000 р. // Відомості Верховної Ради України. — 2000. — № 12. — Ст. 97.
- Розпорядження Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 р. № 5 (В редакції Розпорядження Антимонопольного комітету № 169-р від 29.06.1998 р.) Правила розгляду справ про порушення антимонопольного законодавства України.
Додаткова
- Антимонопольне законодавство України / Ред. В. П. Супрун. — К.: Юрінком Інтер, 2001.
- Чумарин И. Г. Тайна предприятия: что и как защищать. — СПб.: ДНК, 2002.
- Экономическая безопасность предприятия: защита коммерческой тайны / Г. А. Андрощук, П. П. Крайнев. — К.: Ин Юре, 2000.
|