ТЕМА 8. РИНОК ПОХІДНИХ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Особливість похідного цінного папера полягає в тому, що він випускається на підставі вже випущених класичних цінних паперів, а саме: акцій та облігацій. Поява і розвиток похідних цінних паперів пояснюється такими причинами:
- можливістю страхування (хеджирування) угод спот шляхом укладання угод на похідні цінні папери;
- потребою фінансового ринку в створенні нових фінансових інструментів;
- потребами спекулянтів цінними паперами.
Слід знати види похідних цінних паперів, які існують. Це форварди, ф’ючерси, опціони, свопи, варантита ін.
На фондовому ринку з’являються похідні фінансові інструменти «другого покоління», основою яких є обіг похідних цінних паперів першого порядку: опціони на ф’ючерси, ф’ючерси на фондові індекси та ін.
Похідні цінні папери за своєю суттю є строковими цінними паперами. Продавець похідного цінного папера при укладанні угоди відкриває коротку позицію. Це означає, що він продав деяку кількість цінних паперів, яких у нього в наявності немає. Покупець відкриває відповідно довгу позицію. Це означає, що він купив цінних паперів більше, ніж продав.
У короткій позиції перебуває торговець цінними паперами, який їх позичає, маючи надію виграти на зниженні поточної ціни в майбутньому, тобто на поверненні боргу за більш низькою ціною. У довгій позиції учасник угоди сподівається на підвищення поточної ціни в майбутньому та на отримання курсової різниці.
Базисний актив похідного цінного папера — це цінні папери, товари, валюта, які покладені в основу угоди.
При вивченні теми слід звернути увагу на головні особливості кожного з видів цінних паперів.
Форвард — строкова угода, обов’язкова до виконання між продавцем і покупцем про майбутню поставку фінансового активу (товару або валюти) за визначеною фіксованою ціною у визначений строк. Слід враховувати особливість форварду: контракт укладається поза біржею, через що гарантій виконання контракту немає.
Ф’ючерс — строкова угода, яка, на відміну від форварду, укладається тільки на біржі. Базовими активами для фінансових ф’ючерсів є боргові цінні папери. Ф’ючерси реєструються розрахунковою палатою біржі. Зверніть увагу на те, що для покупця і продавця розрахункова палата є контрагентом, продавець і покупець мають відносини лише з розрахунковою палатою.
Біржа є гарантом виконання ф’ючерсу, через що в розрахунковій палаті для покупця і продавця відкривається маржовий рахунок, на який перераховується початкова маржа.
Наприкінці робочого дня визначається варіаційна (змінна) маржа: для одних учасників — це сума виграшу, для інших — сума програшу.
Опціон — строкова угода між продавцем і покупцем на право покупця купити або продати фінансовий актив за фіксованою ціною. Слід звернути увагу на специфічність угоди, яка полягає в тому, що вона не є обов’язковою до виконання. Право вибору виконати або відмовитися від угоди належить тільки покупцеві опціону. З цього випливає, що ризик між покупцем і продавцем розподілений нерівномірно.
Опціони класифікуються на американський та західноєвропейський опціон; опціон на купівлю фінансового активу, опціон на продаж фінансового активу, опціон з виграшем, опціон без виграшу.
Ціна опціону, яку виплачує покупець продавцю, називається премією. Ціна опціону визначається рядом факторів:
- біржовим курсом цінних паперів;
- дисперсією (середньоквадратичним відхиленням) біржового курсу;
- базисною ціною, строком опціону;
- очікуваною ставкою ринкового доходу, виплатою дивідендів.
Нижня межа премії відповідає внутрішній вартості опціону як різниця між поточною ціною акції та ціною виконання контракту у разі, коли він є опціоном з виграшем.
Верхня межа премії визначається часовою (зовнішньою) вартістю як різниця між фактичною премією та внутрішньою вартістю. Часова вартість залежить від ризику.
Опціон на покупку
Виграш (втрати) покупця |
Виграш (втрати) продавця |
        
Виграш
Премія
Ринкова ціна
Втрати Ціна виконання |
Виграш
Ринкова ціна
Премія
Втрати
Ціна виконання |
|