ТЕМА 2. ЗАКОНОДАВЧЕ РЕГУЛЮВАННЯ ФОНДОВОГО РИНКУ
В Україні поступово формуються правові норми фінансового ринку. Слід вивчити основні положення, що розкривають суть економічних відносин, які складаються на фінансовому ринку і мають регулюватися законодавчо. Закони, що регулюють ринок, встановлюючи над ним контроль, створюються поступово, в міру розвитку ринкових відносин у цілому і фінансових відносин зокрема.
У країнах з ринковою економікою норми фінансового ринку створювали протягом десятиріч. Знайомство з цим процесом, по-перше, дозволить скласти критичну оцінку законодавству України з фондового ринку, по-друге, допоможе зрозуміти, яким чином, як і в якому напрямі необхідно вдосконалювати вітчизняне законодавство з урахуванням специфіки економічного і соціального розвитку в Україні.
Пропонується ознайомитися з розвитком фінансового законодавства в США, основні положення якого зводяться до такого:
1. Правові норми регулювання фінансового ринку розвивалися поступово.
2. Перші закони з’явилися в 1933-му і 1934 роках, тобто в зрілій економіці. Безпосередньою причиною їх виникнення був крах фінансового ринку та економічна криза, що тривала з 1929-го по 1933 рік. Ці події продемонстрували, наскільки необхідним було законодавче регулювання фінансового ринку.
3. Законодавством у теперішній час охоплено весь ринок: біржовий і позабіржовий, первинний і вторинний; кінцева мета регулювання — створення єдиного національного фінансового ринку.
4. Розширення фондового ринку за всіма напрямами — і ззовні, і всередину — порушило питання про введення інституту саморегулювання. Державний контроль не в змозі був охопити весь ринок і, що найголовніше, підвищував витрати обігу цінних паперів. Тому функції регулювання частково передавались саморегулівним організаціям (СРО). Перша СРО — Національна асоціація дилерів з цінних паперів (National assotiation of securition dealers — NASD) була створена в 1938 році відповідно до акта Мелоні.
Інтернаціоналізація та глобалізація міжнародних відносин зумовила необхідність розвитку єдиних світових стандартів регулювання фондового ринку. З ними теж слід ознайомитися:
- Рекомендації «Групи 30» — Міжнародної організації незалежних експертів. Матеріали з цього питання можна прочитати у навчальному посібнику, що випущений УФБ: Фондовий ринок України / Під ред. В.В. Оскольського. — К.: Скарбниця, 1994. — С. 117—125.
- Стандарти Міжнародної організації «Комісія з цінних паперів. Див. статтю М. Білоус. «Державна Комісія з цінних паперів та фондового ринку — член IOSCO // Ринок цінних паперів України. — 1997. — № 1. — С. 30—32.
- Чухно А.А., Семенов С.Л. Фондові ринки країн — членів Європейського союзу // Фінанси України. — 1999. — № 2. — С. 3.
|