Тема 9. CALS-технології
у віртуальних організаціях
9.1. Методичні поради до вивчення теми
При вивченні даної теми особлива увага має бути приділена усвідомленню поняття CALS-технологій (див. розд. 9 [1] і термінологічний словник) та меж їх використання. Так, слід знати, що CALS-технології активно застосовуються, насамперед, при розробці і виробництві складної наукомісткої продукції, створюваної інтегрованими промисловими структурами, що включають в себе НДІ, КБ, основних підрядчиків, субпідрядників, постачальників готової продукції, споживачів, підприємства технічного обслуговування, ремонту й утилізації продукції. Найчастіше для віртуальних організацій CALS-технології використовуються у машинобудуванні.
Студентам слід знати рішення, що забезпечують реаліза-
цію концепції CALS у рамках віртуального підприємства, а саме:
- створення єдиної інформаційної моделі діяльності віртуального підприємства (наприклад, з використанням методології структурного аналізу і проектування SADT) із зазначенням інформаційних структур, визначених в ІSO 10303 (STEP);
- організація єдиної бази даних проекту для підтримки всіх етапів життєвого циклу виробу;
- комп’ютеризація керування проектуванням і підготовкою виробництва на основі застосування PDM-систем, що підтримують можливості онлайнової роботи і забезпечать кооперацію підприємств у рамках віртуальної організації.
У зв’язку з цим необхідно звернути увагу на призначення стандартів, що використовуються в рамках CALS-концепції, і, особливо, на Standard for the Exchange of Product Model Data (STEP) та Contractor Іntegrated Technіcal Іnformatіon Servіce (CІTІS).
Також слід ознайомитися з прикладами PDM (Product Data Management) — систем, які для віртуального підприємства (як і реального) дозволяють створити єдиний інформаційний простір, забезпечуючи прийом інформації від різних систем проектування, організовуючи розподілений авторизований доступ до проектної інформації та надаючи можливість керувати процесами про-
ектування.
Необхідно орієнтуватися в сучасних тенденціях розвитку світового ринку PDM-систем, до яких можна віднести:
- інтеграцію PDM-систем з іншими системами, у першу чергу з САПР ERP, MRP і CRM;
- уніфікацію і розробку загальних стандартів (орієнтація на підтримку стандартів CORBA і STEP (ІSO 10303), використання XML-основаних форматів тощо);
- реалізацію можливостей онлайнової роботи.
Також потрібно розуміти переваги, які забезпечує використання СALS у рамках віртуального підприємства, а саме:
- зменшення кількості паперових документів;
- підвищення погодженості даних від різних учасників ВО;
- зменшення часу реакції ВО на несподівані зміни кон’юнктури ринку;
- краща інтеграція проектування і виробництва;
- зменшення числа помилок у процесах кооперативного проектування і розподіленого виробництва.
9.2. Термінологічний словник
CALS (Contіnuous Acquіsіtіon and Lіfe Cycle Support) — безперервне постачання продукції і підтримка її життєвого циклу — стратегія промисловості й уряду, спрямована на ефективне створення, обмін, керування і використання електронних даних, що підтримують життєвий цикл виробу за допомогою міжнародних стандартів, реорганізації підприємницької діяльності і передових технологій.
PLM (Product Lifecycle Management) — системи, що дозволяють реалізувати CALS-стратегію та забезпечити відстеження інформації по продукту протягом всього його життєвого циклу. Це зазвичай CAD/CAM-системи з деякими додатковими можливостями щодо керування інформацією про виріб, з так званою функціональністю PDM (Product Data Management).
PDM — системи керування інформацією про виріб і зв’язаними з ним процесами протягом всього життєвого циклу, починаючи з проектування і виробництва до зняття з експлуатації. При цьому як вироби можуть розглядатися різні складні технічні об’єкти (кораблі і судна, літаки і ракети, комп’ютерні мережі й ін.).
CІTІS (Contractor Іntegrated Technіcal Іnformatіon Servіce) — стандарт MІL-STD-974 Міністерства оборони США і Великобританії. Визначає вимоги до інтегрованої системи інформаційно-технічного обслуговування, функціями якої є спільне ведення контрактів і надання доступу до інформації про контракти.
STEP (Standard for the Exchange of Product Model Data) — стандарт обміну моделями даних про продукт. Визначає формат представлення даних про виріб, незалежний від конкретної системи.
9.3. Методичні вказівки
до виконання лабораторних робіт
Лабораторна робота № 9
«Робота з PDM-системою (на прикладі QuіckConcept)»
Мета лабораторної роботи: отримати уявлення про використання PDM-систем.
Порядок виконання:
- З сайту компанії Cimatron (ввв.cіmatron.ком) переписати вільно розповсюджувану спеціалізовану систему QuіckConcept, призначену для попереднього проектування й оцінки оснащення з організацією діалогу замовника і виконавця через Іnternet.
- Встановити систему на комп’ютер.
- Відкрити і переглянути готову модель виробу — для цього в меню File вибрати доступну модель (рис. 9.1).

Рис. 9.1. Вікно системи QuіckConcept
- Проставити розміри на проектних даних, скориставшись лінійкою піктограм-інструментів (рис. 9.2), змінити вигляд моделі, відмічаючи «галочками» потрібні розрізи, переглянути модель з різних боків, скориставшись меню View, або відповідними піктограмами; здійснити автоматичний поділ на формотворні елементи через меню Parting.

Рис. 9.2. Виставлення розмірів на моделі
- Організувати спільну роботу над проектом:
а) всім учасникам вказати свої параметри через меню Collaboration/Setting — імена та адреси електронної пошти (які забезпечують унікальні ідентифікатори учасників) (рис. 9.3);
б) виділити серед учасників ведучого (сервер) даного сеансу зв’язку; ведучий має ініціювати сеанс, вибравши пункт меню Collaboration/Set Session (кнопка Send використовується для розсилання IP і/чи DNS потенційним учасникам);
в) інші учасники мають здійснити під’єднання до сервера сеансу, вибравши пункт меню Collaboration/Connect та вказавши у вікні, що з’явиться IP і/чи DNS — адреси сервера;
г) сервер має дозволити під’єдання до сеансу (рис. 9.5), у разі чого здійсниться синхронізація роботи програми на комп’ютері сервера та під’єднаного клієнта і клієнт бачитиме той самий вигляд проектуємої деталі, що й сервер;
д) змінити ведучого, контролюючого сеанс зв’язку — під час сеансу, натиснути на комп’ютері ведучого Collaboration/Session Control.

Рис. 9.3. Задання параметрів учасника

Рис. 9.4. Під’єднання до сеансу

Рис. 9.5. Запит приєднання до сеансу
- Поспілкуватись у режимі чату засобами програми (віконце Message рис. 9.2) з приводу проекту.
- Захистити роботу перед викладачем.
9.4. Завдання для перевірки знань
- У чому суть CALS-стратегії?
- Чому використання CALS є критичним фактором конкурентоздатності продукції на міжнародних ринках?
- Які рішення забезпечують використання CALS-технологій у рамках віртуального підприємства?
- Назвіть переваги використання СALS у віртуальних підприємствах.
- Що визначає стандарт STEP?
- Що таке CITIS?
- Дайте визначення PLM-систем.
- Дайте визначення PDM-систем.
- Назвіть основні функціональні можливості PDM-систем.
- Які завдання впровадження PDM-систем?
- Наведіть приклади PDM-систем.
|