2.3. Методичні вказівки
до виконання лабораторних робіт
Лабораторна робота № 2.1
«Установка WEB-сервера APACHE, PHP
та СКБД MYSQL на основі комплексу
програм «Денвер-2»
Мета лабораторної роботи: Навчитися встановлювати програмне забезпечення, необхідне для роботи веб-сервера.
Порядок виконання:
- З сайту HTPP://ввв.denwer.ру/dis/Base. скачати базовий комплект пакету «Денвер-2».
- Встановити комплекс програм на комп’ютері.
- Створити хост для подальшої роботи.
Інструкції до виконання:
1. Запропонований для виконання лабораторної роботи комплекс програм «Денвер-2» дозволяє запустити повноцінний веб-сервер Apache з підтримкою PHP, Perl і сервер MySQL на машині, що працює під керуванням MS Wіndows 95/98/Me/NT/2000/XP.
Порівняно з установкою окремо кожного з програмних продуктів, що входять до його складу, даний комплекс має ряд переваг:
- Модульність і розширюваність. Немає необхідності переписувати багатомегабайтні дистрибутиви окремих компонентів. Базова версія пропонованого комплексу Apache+PHP+Perl+MySQL має розмір усього 2—3 Мб і при цьому він цілком функціональний. У разі потреби можна переписати із сайта розробників додаткові комплекти, бібліотеки, що розширюють можливості PHP, і архіви, котрі забезпечують роботу з графікою, базами даних, відмінними від MySQL, і т. д.
- Компоненти комплексу вже зконфігуровані для роботи. Звичайно, для оптимізації роботи і включення додаткових можливостей необхідно редагувати конфігураційні файли, але базові можливості доступні відразу ж після установки. До складу пакета включений також установник, що значно спрощує процедуру конфігурування при «переїзді» пакета в іншу директорію.
- Програми, що входять до складу комплексу, написані різними розробниками; їхні особливості іноді можуть утруднити спільне функціонування цих продуктів. Можливі також принципові розходження різних версій однієї і тієї ж програми, що найчастіше утруднює установку і настроювання. Компоненти пакета «Денвер-2» конфігурувались і тестувались для забезпечення повноцінної роботи в складі комплексу.
- PHP працює як модуль веб-сервера Apache, що дозволяє налагоджувати програми авторизації користувачів і відкриває доступ до ряду додаткових можливостей. Необхідно відзначити, що сторонніми розробниками найчастіше пропонується працювати з інтерпретатором PHP як CGІ-програмою, що трохи обмежує можливості. Пакет «Денвер-2» передбачає таку можливість, але штатним режимом усе-таки є режим функціонування як модуля Apache.
Склад базового комплекту:
1. Apache: виконувані файли, дистрибутивні й адаптовані конфігураційні файли;
2. PHP: виконувані файли, модуль для веб-сервера Apache, дистрибутивний і адаптований конфігураційний файл, бібліотека GD — поки що без підтримки формату GІF;
3. MySQL: виконувані файли, файли повідомлень про помилки на російській і англійській мовах, база даних mysql;
4. панель керування базою даних MySQL — phpMyAdmіn, а також скрипт, що спрощує додавання нового користувача MySQL;
5. Perl: виконувані файли, модулі відсутні;
6. відлагоджувальна «заглушка» для sendmaіl (/usr/sbіn/sendmaіl), що не відправляє листи, а записує їх у файл /tmp/!sendmaіl.txt;
7. система автоматичного пошуку віртуальних хостів і відновлення системного файлу hosts, а також конфігурації Apache. Завдяки їй додавання нового віртуального хоста (чи домена третього рівня) полягає в простому створенні каталогу в /home (див. за аналогією з вже існуючими хостами) і перезапуску комплексу. Усі зміни вносяться в конфігураційні і системні файли автоматично, але можна керувати цим процесом за допомогою механізму шаблонів хостів (див. /usr/local/apache/conf/httpd.conf за детальними роз’ясненнями).
На офіційному сайті доступні доповнення, що розширюють можливості базового комплекту:
- PHP версії 3 у виді CGІ-програми;
- модулі і документація для Apache;
- модулі і документація для PHP;
- модулі і документація Perl;
- сервер MySQL з підтримкою транзакцій, документація;
- модулі підтримки технології Parser;
- інші популярні модулі.
2. Установка і настроювання.
Усі дистрибутиви поставляються у вигляді архівів, які саморозпаковуються, що містять також і інсталятор, що автоматично запускається. Процес установки буде полягати у відповіді на низку питань у діалоговому вікні (рис. 2.2).

Рис. 2.2. Вікно установки комплекса «Денвер-2»
Першим запитанням буде про те, у який каталог ви хотіли б встановити комплекс (за замовчуванням використовується C:\WebServers, і потрібно лише натиснути Enter, щоб погодитися з цим вибором). У зазначеному каталозі будуть розташовані абсолютно всі компоненти системи і поза ним ніякі файли надалі не створюються (крім ярликів на Робочому столі). Настійливо рекомендуємо встановлювати комплекс у каталог першого рівня — тобто, C:\WebServers.
Далі пропонується ввести ім’я віртуального диска, що буде зв’язаний з вищезазначеною директорією. Рекомендуємо погодитися зі значенням за замовчуванням (Z:). Важливо, що диска з цим ім’ям ще не повинно міститися в системі — найчастіше так і відбувається з диском Z:. |