лучшие книги по экономике
Главная страница

Главная

Замовити роботу

Последние поступления

Форум

Создай свою тему

Карта сайта

Обратная связь

Статьи партнёров


Замовити роботу
Книги по
алфавиту

Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О

Міжнародні фінанси

Страницы [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ]
[ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ]
[ 33 ] [ 34 ] [ 35 ] [ 36 ] [ 37 ] [ 38 ] [ 39 ] [ 40 ] [ 41 ] [ 42 ] [ 43 ] [ 44 ] [ 45 ] [ 46 ] [ 47 ] [ 48 ] [ 49 ] [ 50 ]

4.7. Інструменти валютного ринку

Валютні ринки дають змогу здійснювати обмін однієї валюти на іншу. Існують дві категорії інструментів валютного ринку:

 • валютні операції;
 • деривативи.

Хоча деякі з них (рис. 4.8) не можна повною мірою вважати «інструментами», така класифікація допомагає зрозуміти природу валютних ринків і сутність процесів, що відбуваються на них. Валютні операції поділяються на такі групи:

 • валютні операції спот;
 • форвардні валютні операції.


Деривативи

 

Валютні опціони

 
 • Готівкові

опціони

 • Опціони на ф’ючерси
  Рис. 4.8. Інструменти валютного ринку
Валютно-процентні свопи нерідко мають термін більше одного року. Класифікацію інструментів валютного ринку наведено в табл. 4.6.
Таблиця 4.6

КЛАСИФІКАЦІЯ ІНСТРУМЕНТІВ ВАЛЮТНОГО РИНКУ

Валютні угоди

Деривативи

 • Угоди спот
 • Валюта — американські долари
 • Крос-курси
 • Форварди «аутрайт»
 • Валютні свопи
 • Синтетична угода з валютного обміну (SAFE)
 • Валютні ф’ючерси
 • Валютно-процентні свопи
 • Валютні опціони

готівкові опціони
опціони на ф’ючерси

Як уже зазначалося, сьогодні валютний ринок — найбільший у світі. Його денний оборот у квітні 1998 р. оцінювався в 1490 млрд дол. США. Такий оборот є результатом валютних операцій трьох основних видів: угод спот, форвардів «аутрайт» і валютних свопів (табл. 4.7).

Таблиця 4.7

ВИДИ ВАЛЮТНИХ УГОД

Вид угоди

Опис

Угоди спот

Обмін валют з постачанням або розрахунком (датою валютування), як правило, через два робочі дні після дати здійснення угоди

Форварди «аутрайт»

Установлюється курс купівлі/продажу валют на певну дату в майбутньому. Купуючи/продаючи валюту на форвардних ринках, інвестор може захистити себе від нестійкості обмінного курсу

Валютні свопи

Комбінація угоди спот з форвардом, що здійснюються одночасно

 

4.8. Спот-ринок та його звичаї

Валютний ринок як на глобальному, так і на локальному рівні поділяється на поточний та строковий. Основа поділу — відмінність у датах укладення угод і датах розрахунку за угодами (дата виконання угоди). Спот-ринок — це ринок негайної поставки валюти. Найбільш частими є угоди з терміном розрахунку через два робочі дні після дня її укладення за курсом, зафіксованим в угоді.
Валютна операція спот — це операція, у процесі якої дві сторони обмінюються двома різними валютами за погодженим обмінним курсом з розрахунком через два робочі дні.
Термін «спот» відомий з часів, коли угоди відбувалися «з розрахунком на місці» (on the spot), а фактичне постачання валют — через два робочі дні. Відтоді технології істотно змінилися і нині забезпечують практично миттєвий зв’язок, але і сьогодні більшість угод спот передбачає постачання фінансових інструментів через два робочі дні.
Ринок таких угод називають спотовим ринком, відповідно називається і валютний курс. Світовий ринок спот за різними оцінками становить від 70 до 80 % усього валютного ринку і є визначальним для решти валютного середовища. Таку поширеність ринку можна пояснити доступністю, яка, у свою чергу, забезпечує велику кількість учасників. Доступність розглядається під кутом зору відносної простоти спот-операції. До того ж вирішальним є переважаючий попит саме на негайні операції — можливість у короткий термін обміняти певну суму валюти й отримати еквівалент. Наявність величезної кількості учасників ринку роблять його найліквіднішим. Усі ці складові зумовлюють таку значну перевагу поточного валютного ринку над іншими.
До 1992 р. не було єдиного, визнаного в усьому світі, узгодженого набору курсів валют [5, с. 223]. Тому інформація в різних довідниках, якими користувалися інвестори та широкі ділові кола, іноді мала значні відмінності. Ця проблема ще більш ускладнилася, коли ринкові умови стали гнучкішими. Розроблені компанією REUTERS у співробітництві з провідними практиками лондонського фінансового ринку світові стандарти курсів валют тепер використовуються всіма інвесторами для оцінювання поточної та перспективної кон’юнктури ринку [5, с. 223]. Більш того, зараз через мережу інформаційних терміналів таких агентств, як REUTERS, DOW JONES TELERATE, BLOOMBERG та дрібніших їх аналогів, надається інформація про динаміку валютного курсу на поточному та строковому світовому міжбанківському валютному ринку в режимі реального часу. Завдяки цьому кожне нове котирування, виставлене будь-яким банком світу, з’єднаним з терміналом REUTERS або DOW JONES TELERATE, цієї ж миті стає відомим для всіх інших мільйонів користувачів цих систем.
Головним атрибутом спотового ринку є валютний курс — ціна однієї валюти виражена в одиницях іншої валюти. Курс спот являє собою втілення поточного співвідношення ринкового попиту та пропозиції. Залежно від швидкості зміни рівнів попиту та пропозиції відбуваються відповідні зміни поточного курсу. У техніч­ному сенсі зміна курсу за певний проміжок часу може бути зображена як набір поновлюваних котирувань (тіків) учасників валютного ринку. На світовому міжбанківському валютному ринку в години найбільшої активності середня частота змін котирувань (курсів) сягає 50—60 разів за хвилину, тобто кожної секунди може з’являтися новий курс.
Звичаї спот-ринку:

 • здійснення платежів протягом двох робочих банківських днів без нарахування процентної ставки на суму поставленої вартості;
 • операції здійснюються переважно на базі комп’ютерної торгівлі з підтвердженням електронними повідомленнями (авізо) протягом наступного робочого дня;
 • існування твердих валютних курсів: якщо дилер великого банку цікавиться котируванням іншого банку, повідомлені йому валютні курси є обов’язковими для виконання операції з купівлі-продажу валюти.

Ці звичаї не зафіксовано в спеціальних міжнародних конвенціях, але їх точно дотримуються всі учасники цього ринку.
На рис. 4.9, наведеному нижче, показані основні моменти валютних операцій.


Рис. 4.9. Основні моменти валютної операції
На валютному ринку маркет-мейкери пропонують двосторонні котирування бід і аск (офер) конкретних валют. Котирування являє собою ціну купівлі і продажу валюти проти базової валюти, звичайно американського долара. Наприклад, долар/єна = 131,700 – 131,780. Валюта, яку котирують проти базової валюти, називається зустрічною.
Для того щоб котирування сприймалися однозначно, учасники ринку дотримуються певних правил:

 • Вказують, яка валюта є базовою.
 • Курс, за яким клієнт купує зустрічну валюту (тобто продає базову валюту), вказується в лівій частині котирування, а курс, за яким продає зустрічну валюту (тобто купує базову валюту), —
  у правій частині котирування.

У прикладі, наведеному вище, клієнт може купити японські єни за американські долари за курсом 131,700 єни за 1 дол. і продати їх за курсом 131,780 єни за 1 дол. Спред курсів бід/офер завжди сприятливий для маркет-мейкера і є основним джерелом їх доходу.
Показуючи спред бід/офер, маркет-мейкер вказує курс, за яким він готовий купити базову валюту, ліворуч, а курс, за яким він готовий продати базову валюту, — праворуч.
Як уже зазначалося, зі більшістю угод спот постачання здійснюється через два робочі дні з моменту укладення угоди. Дата постачання валют називається датою валютування. Наприклад, для угоди, укладеної в понеділок, датою валютування буде середа.


Дата
укладення угоди

Понеділок

Вівторок

Середа

Четвер

П’ятниця

Дата
валютування

Середа

Четвер

П’ятниця

Понеділок

Вівторок

Якщо в якій-небудь із країн, що мають здійснити валютні операції, на наступні два дні припадає вихідний, то дата валютування пересувається на один день. У нашому прикладі — на четвер.
На ринку спот котируються курси (купівлі) «бід» і «офер», або «аск» (продажу), за якими маркет-мейкер купує і продає базову валюту.


У табл. 4.8 узагальнено показано, що означають котирування бід і офер на прикладі валютної пари долар/євро.

Таблиця 4.8

ВИДИ КОТИРУВАНЬ

Котирування:
USD/EUR

Маркет-мейкер
пропонує

Маркет-мейкер
може

Бід

Купити USD,
продати EUR

Продати USD,
купити EUR

Офер

Продати USD,
купити EUR

Купити USD,
продати EUR

Маркет-мейкер купує за нижчою ціною, а продає за вищою.
Для позначення валютних пар, як у разі прямого, так і зворотного котирування, використовуються звичайні коди з літер валют, однак деякі валютні пари також мають свої назви:
GBP/USDкабель (Cable);
USD/CHF — долар-свисі (Dollar US-Swissi);
USD/EUR — долар-євро (Dollar US-EUR).

 

4.9. Строковий валютний ринок

Строкова валютна операція — це операція, пов’язана з поставкою валюти на строк більше ніж три дні з дня її укладення.
На валютному ринку строкових операцій розрізняють:

 • ринок форвардних угод;
 • ринок угод «своп»;
 • ринок ф’ючерсних контрактів;
 • ринок опціонів.

Серед учасників строкового валютного ринку слід розрізняти хеджекерів, спекулянтів (позиційних та скалперів), арбітражерів і трейдерів. Хеджекери здійснюють конверсійні операції, намагаючись закрити свої відкриті валютні позиції. Спекулянти свідомо беруть на себе валютний ризик, підтримуючи відкриту позицію для отримання прибутку від непрохеджованої валютної позиції. Позиційні спекулянти підтримують відкриті позиції протягом тривалого періоду — до кількох місяців. Скалпери грають на зміні курсів протягом однієї торгової сесії, систематично закриваючи позиції в кінці кожного робочого дня. Арбітражери здійснюють купівлю іноземної валюти на одному валютному ринку з одночасним продажем її на іншому валютному ринку. Вони відкривають протилежні позиції щодо однієї валюти на різні (однакові) строки на одному чи кількох взаємозв’язаних ринках, змен­шуюючи величину валютно-курсового ризику. Трейдери купують валюту за дорученням та за рахунок клієнта в торговому залі біржі за комісійну винагороду.
Оскільки строковий валютний ринок є похідним від валютного ринку спот, зазначені фінансові інструменти називають ще похідними інструментами, або деривативами.

 

4.10. Форвардні валютні ринки

Другим за місцем, але не за значенням, у структурі валютного ринку є форвардний ринок. Форвардний ринок — це ринок, де котируються форвардні курси й укладаються угоди (контракти). Форвардна угода є угодою між банком та іншою стороною (банк, клієнт тощо) обміняти одну валюту на іншу у визначений день у майбутньому за курсом, зафіксованим під час укладення угоди. Дата розрахунків має назву «дата постачання», а курс, за яким відбудеться обмін, — «форвардний».
У міжбанківському форексному бізнесі форвардний ринок існує з усіх основних валют з котируваннями терміном до одного року. Типовими котируваннями є один, три, шість, дев’ять місяців та один рік. Для форвардного ринку характерна залежність: чим довші терміни, тим менша ліквідність. Однак для основних валют цілком імовірним є укладення угоди на термін до п’яти років [14, с. 190].
Поняття форвардного контракту тісно пов’язане з поточними процентними ставками на валюти, які є предметом угоди і спот-курсом між цими валютами. Розглянемо спрощений приклад: маємо спот-курс 1 дол. = 1,6500 євро. Долар США тут базова валюта, євро — котирувана. Тримісячні процентні ставки на ці валюти відповідно дорівнюють: долар — 4 % річних, євро — 6 %. Отже, марка коштує більше, ніж долар, тому, якщо розмістити еквівалентні спот-курсу суми євро та доларів у банківський депозит на три місяці відповідно під 6 % та 4 %, по закінченні строку депозиту ми отримаємо суму євро, більшу за суму доларів, за умови збереження спот-курсу. Перевіримо це твердження:

 • За 1 млн дол. США під 4 % на три місяці отримаємо процентів 10 000 дол.
 • За 1,65 млн євро під 6 % на три місяці отримаємо процентів 24 750 євро.

Конвертуємо: євро в долар за курсом 1,65 і отримаємо 15 000 євро.
Як бачимо з прикладу, сума отриманих процентів від депозиту в євро на 5 тис. дол. вища від процентів за депозитом у доларах за той самий проміжок часу.
Відображений ефект є основою розрахунку форвардного курсу. Саме форвардний курс ураховує різницю у вартостях окремих валют у часі і дозволяє безпомилково визначати майбутню вартість однієї валюти відносно іншої.
Попит на форвардні угоди формується транснаціональними компаніями, суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, валют­ними спекулянтами.
На ринку набули популярності два види форвардних валютних операцій:

 • звичайні форвардні угоди, або форвардні «аутрайти» (out­right);
 • валютні свопи.

Котирування валютних форвардів виражаються у форвардних пунктах. При цьому котируються не обмінні курси, а диференціали процентних ставок. Варто запам’ятати: форвардний курс не є пророкуванням майбутнього курсу спот.
Форвард «аутрайт» — валютна операція, що укладається сьогодні на купівлю однієї валюти за іншу за погодженим курсом з постачанням на певну дату в майбутньому.
Обмін коштами до дати постачання не відбувається. Це правило допоможе запам’ятати, що потрібно робити. Котирування опускаються — віднімайте. Котирування піднімаються — додавайте (рис. 4.10).

Рис. 4.10. Котирування валютних форвардів
Отже, форвардні операції «аутрайт» характеризуються такими особливостями:

 • являють собою позабіржові угоди, що не обертаються;
 • валюти поставляються на майбутнє за курсом, установленим у момент укладення угоди;
 • обмін валют на спот-дату не відбувається;
 • котирування здійснюється у форвардних пунктах;
 • форвардні курси розраховуються на основі спот-курсу і фор­вардних пунктів;
 • форвардні пункти визначаються різницею процентних ставок між двома валютами; вони не є пророкуванням майбутнього спот-курсу.

Форвардна угода «аутрайт»це угода між двома сторонами про обмін двома різними валютами за курсом, погодженим сьогодні, з постачанням у визначену майбутню дату. Що відрізняє форвард «аутрайт» від угоди спот? Розглянемо такий приклад.
Приклад:
Сьогодні, 26 березня 2005 р., корпоративний клієнт банку, що перебуває у Франкфурті, виявляє бажання купити американські долари за євро через три місяці. У цього клієнта є євро і немає доларів, але він купив запасні частини до обладнання в США і знає, що рахунок буде виставлений в американських доларах. Що робити в цій ситуації? Розглянемо такі можливі сценарії.

 • Сценарій 1. Можна чекати, нічого не починаючи, сподіваючись, що курс американського долара залишиться колишнім або піде вниз.
 • Сценарій 2. Можна купити сьогодні американські долари за спот-курсом і розмістити їх на три місяці на грошовому ринку.
 • Сценарій 3. Можна укласти форвардну угоду «аутрайт», тобто купити американські долари сьогодні з постачанням через три місяці.

На якому варіанті зупинитись? Будемо виходити з таких результатів.

 • Сценарій 1. У цьому випадку клієнт чекає три місяці, а потім реалізує угоду на ринку спот. А якщо за цей час курс американського долара відносно євро зростає? Для купівлі доларів потрібна буде більша сума в євро.
 • Сценарій 2. Цей сценарій розглядає дві угоди. Угода спот — придбання доларів і продаж євро. Якщо клієнт не має готівки в євро, для виконання угоди спот щодо продажу євро проти доларів, йому потрібен кредит, що пов’язано з виплатою відповідного процента.
 • Сценарій 3. Цей варіант дає змогу провести тільки одну угоду, в момент здійснення якої не потрібно капіталу. Корпоративний клієнт отримує котирування тримісячного долар/євро форварда «аутрайт» у форвардних пунктах. Форвардний курс визначається додаванням/відніманням форвардних пунктів до/із спот-курсу.

Наведений нижче рис. 4.11 демонструє послідовність подій при здійсненні форвардної угоди «аутрайт».


Рис. 4.11. Форвардна угода «аутрайт»
На рис. 4.11 видно, що угода укладена 26 березня 2005 р. Спот-датою є 26 березня, а постачання відбувається через три місяці після спот-дати — 26 червня 2004 р.
При розрахунку на дату валютування, тобто 26 червня 2005 р., незалежно від поточного спот-курсу долар/євро обмін здійснюється за встановленим на початку угоди курсом. Ця угода є незворотною. Форвардні дати валютування і форвардні курси визначаються так:

 • Форвардні пункти використовуються для одержання форвардних курсів на основі спот-курсу. Форвардні пункти визначаються різницею процентних ставок за двома валютами, що беруть участь в угоді.

Для того щоб обчислити абсолютне значення форвардного курсу, форвардні пункти додають до спот-курсу або віднімають від них. У першому випадку говорять, що форвардний курс установлено з премією, у другомуз дисконтом.

 • Якщо процентна ставка за базовою валютою вища ставки за зустрічною, форвардні пункти віднімають і говорять, що на форвардному ринку базова валюта торгується з дисконтом. Зустрічна валюта в цьому разі торгується на форвардному ринку з премією.

Якщо процентна ставка за базовою валютою нижча ставки за зустрічною (що нерідко трапляється в останні роки), форвардні пункти додають і говорять, що на форвардному ринку базова валюта торгується з премією. При цьому зустрічна валюта торгується на форвардному ринку з дисконтом.

Страницы [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ]
[ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ]
[ 33 ] [ 34 ] [ 35 ] [ 36 ] [ 37 ] [ 38 ] [ 39 ] [ 40 ] [ 41 ] [ 42 ] [ 43 ] [ 44 ] [ 45 ] [ 46 ] [ 47 ] [ 48 ] [ 49 ] [ 50 ]


ВНИМАНИЕ! Содержимое сайта предназначено исключительно для ознакомления, без целей коммерческого использования. Все права принадлежат их законным правообладателям. Любое использование возможно лишь с согласия законных правообладателей. Администрация сайта не несет ответственности за возможный вред и/или убытки, возникшие или полученные в связи с использованием содержимого сайта.
© 2007-2022 BPK Group.