СЛОВНИК ОСНОВНИХ ТЕРМІНІВ,
застосованих у посібнику
- Акт про нещасний випадок — це офіційний документ, який засвідчує факт нещасного випадку, що стався з людиною при виконанні обов’язків, передбачених трудовим договором, який є підставою для встановлення інвалідності внаслідок трудового каліцтва.
- Багатодітні матері — це жінки, які народили п’ять чи більше дітей і виховували їх до восьмирічного віку.
- Будинки-інтернати для людей похилого віку та інвалідів — це установи, що здійснюють матеріально-побутове обслуговування людей похилого віку та інвалідів, які потребують догляду і не мають працездатних дітей та родичів, котрі за законом повинні їх утримувати.
- Ветерани війни — це особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
- Ветерани праці — це громадяни, які сумлінно працювали в народному господарстві, державних установах, організаціях та об’єднаннях, мають визначений трудовий стаж (35 років — жінки, 40 років — чоловіки) і вийшли на пенсію.
- Вислуга років — це особливий вид спеціального стажу окремих категорій працівників, який передбачає пільгове пенсійне забезпечення у зв’язку з утратою професійної працездатності й виходом на пенсію до настання віку, який дає право на пенсію за віком.
- Громадяни похилого віку — це особи, які досягли: чоловіки — 60 років, жінки — 55 років, та особи, яким до досягнення пенсійного віку залишилося 1,5 року.
- Група інвалідності — ступінь постійної чи тривалої втрати працездатності.
- Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям — це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім’ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім’ї.
- Державні соціальні гарантії — це мінімальні розміри оплати праці, доходів громадян, пенсійного забезпечення, соціальної допомоги, інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно-правовими актами, які забезпечують рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму.
- Державні соціальні стандарти — це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
- Допомоги — це грошові виплати (крім пенсій) громадянам у випадках, передбачених законами про соціальне страхування чи про державну соціальну допомогу.
- Загальний трудовий стаж — це сумарна тривалість трудової та іншої суспільно корисної діяльності незалежно від перерв.
- Застрахованою є фізична особа, на користь якої здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
- Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, — це матеріальне забезпечення громадян у зв’язку з утратою заробітної плати (доходу) в разі тимчасової втрати працездатності, вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткова компенсація витрат, пов’язаних з народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім’ї.
- Інвалід — це особа зі стійким розладом функцій організму, зумовленим захворюванням, наслідком травм, або з уродженими дефектами, що призводить до обмеження життєдіяльності, до потреби в соціальній допомозі та захисті.
- Інваліди війни — це військовослужбовці, партизани, підпільники, працівники, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних (або пов’язаних з ними) під час захисту Батьківщини в період Великої Вітчизняної та громадянської воєн, у період ведення бойових дій у мирний час на території інших держав.
- Інваліди з дитинства — це особи, у яких інвалідність настала після виповнення 16 років і до початку трудової діяльності.
- Інвалідність — це довгочасна чи постійна втрата працездатності або значна обмеженість її.
- Інвалідність внаслідок загального захворювання — це інвалідність, причиною якої не є трудове каліцтво чи професійне захворювання.
- Малозабезпечена сім’я — це сім’я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний прибуток, нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.
- Мінімальний розмір пенсії — це гарантований державою найменший рівень пенсії на місяць.
- Неперервний трудовий стаж — це тривалість останньої неперервної діяльності працівника на тому самому підприємстві, в установі, організації, в який може зараховуватися час попередньої роботи у визначеному порядку.
- Пенсії — це щомісячні виплати громадянам зі спеціальних фондів у випадках старості, інвалідності, вислуги років, втрати годувальника.
- Пенсія в разі втрати годувальника — це щомісячна виплата з Пенсійного фонду, призначена у зв’язку з утратою годувальника непрацездатним членам його сім’ї, які знаходяться на його утриманні, у розмірах, співвідносних із заробітком годувальника.
- Пенсія з інвалідності — це виплата зі спеціальних фондів у зв’язку з довгочасною чи постійною фізичною втратою працездатності.
- Пенсія за віком — це виплата громадянам зі спеціальних фондів після досягнення ними визначеного віку і за наявності відповідного загального трудового стажу.
- Пенсії за вислугу років — це пенсії, встановлені окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, який дає право на пенсію за віком.
- Потерпілі від Чорнобильської катастрофи — це громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
- Право соціального забезпечення — це система правових норм, які регулюють відносини щодо забезпечення громадян у старості, у разі непрацездатності, відносини материнства та дитинства, державної допомоги сім’ї, а також тісно пов’язані з ними процедурні та процесуальні відносини.
- Правовідносини у сфері соціального забезпечення — це врегульовані нормами права фактичні відносини з приводу надання грошових виплат, послуг, пільг, які виникають між державними органами і фізичними особами, що мають на них право.
- Прожитковий мінімум — це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
- Прожитковий мінімум для сім’ї — визначена для кожної сім’ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум».
- Професійне захворювання — це таке захворювання працівника, причиною якого є шкідливий вплив умов праці, притаманних даній професії.
- Середній заробіток — це обчислений за спеціальними правилами розмір заробітної плати працівника, що відображає регулярні виплати, обумовлені системами оплати праці, і є типовим, нормальним для даного працівника.
- Система права соціального забезпечення — це науково обґрунтований, об’єктивно існуючий зв’язок інститутів і норм, що становлять самостійну галузь права.
- Соціальне забезпечення можна визначити як організаційно-правову діяльність держави щодо матеріального забезпечення, соціального утримання, обслуговування, в тому числі медичного, за рахунок спеціально створених фінансових джерел осіб, що зазнали соціального ризику, внаслідок якого втратили здоров’я та (або) засоби для існування і не можуть матеріально забезпечити себе та своїх утриманців.
- Соціальний захист непрацездатних громадян — це система засобів, установлених державою для реалізації конституційного права на відповідний вид пенсії, допомоги, соціальних пільг.
- Спеціальний трудовий стаж — це сумарна тривалість трудової та іншої суспільно корисної діяльності, виокремлена із загального стажу за її змістом або за умовами праці, в тому числі й кліматичними.
- Страховий випадок — це подія, з настанням якої у застрахованої особи або членів її сім’ї виникло право на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг.
- Страховий стаж — це сумарна тривалість періодів трудової діяльності застрахованої особи протягом її життя, за які сплачувалися страхові внески.
- Страхувальниками за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням є роботодавці та застраховані особи, якщо інше не передбачено законами України.
- Територія радіоактивного забруднення — це територія, яка зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської ката-
строфи і на якій виникло стійке забруднення навколишнього середовища радіоактивними речовинами понад доаварійний рівень, що потребує вжиття заходів щодо радіаційного захисту населення та інших спеці-
альних втручань, спрямованих на обмеження додаткового опромінення населення, зумовленого Чорнобильською катастрофою, та забезпечення його нормальної господарської діяльності.
- Тимчасова непрацездатність — це неможливість через стан здоров’я виконувати роботу впродовж відносно короткого проміжку часу.
- Трудове каліцтво — це ушкодження здоров’я працівника внаслідок нещасного випадку, пов’язаного з виконанням трудових обов’язків.
- Трудовий стаж — це час трудової або іншої суспільно корисної діяльності працівника, що включає час роботи і час відпочинку та відповідно оплачується у визначеній формі, юридичне значення якого полягає в існуванні прямої залежності між тривалістю трудового стажу та розміром соціальних виплат.
- Утримання — це повне утримання людини чи надання їй допомоги, що є постійним і основним джерелом засобів для існування.
- Учасники бойових дій — це особи, які брали безпосередню участь у виконанні бойових завдань як у воєнний, так і в мирний час.
- Учасники війни — це військовослужбовці, трудівники тилу та інші особи, які не брали безпосередньої участі у бойових діях.
- Учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС — це громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
|