Навчально-методичні матеріали до теми 7
Тема 7. Організаційно-правові основи державної
соціальної допомоги. Види і загальна характеристика допомог по соціальному забезпеченню
Методичні вказівки до теми
Допомогами по соціальному забезпеченню називаються всі, крім пенсій, державні виплати з відповідних фондів, які надаються громадянам у передбачених законом випадках.
На відміну від пенсії — основного та постійного джерела засобів для існування — допомога, як правило, є такою, що тимчасово замінює заробітну плату, або є додатком до основного джерела засобів для існування, або виступає як допомога за відсутності основних джерел засобів для існування.
Отже, можна виокремити три групи допомог.
Перша група — це допомоги, які виплачуються з метою надання допомоги замість утраченого з поважної причини заробітку. Така допомога надається протягом нетривалого часу в розмірі, близькому до середньомісячного заробітку. Характер призначення цих допомог виключає можливість їх отримання одночасно із заробітною платою, хоча й допускає їх виплату одночасно з пенсією. До цієї групи належить допомога у зв’язку з вагітністю та пологами.
Друга група — це допомоги, які надаються як додаткова допомога до заробітку або до допомог першого виду. Ця допомога вже не є заміною основного джерела засобів для існування, а покриває додаткові витрати. Залежно від того, йдеться про покриття разових додаткових витрат чи систематичних, встановлюються щомісячні та одноразові допомоги. До таких допомог належать: допомога при народженні дитини, допомога малозабезпеченим сім’ям.
Третя група — це допомога, яка надається тим, у кого відсутні або можуть бути відсутні зарплата, пенсія та інші доходи. Прикладом такої допомоги є допомога інвалідам з дитинства.
Суб’єктивне право на всі допомоги виникає у разі настання відповідних обставин.
Законодавство визначає широке коло осіб, які мають право на допомоги, як правило, не пов’язуючи його з правовим становищем тих, кого забезпечують.
Допомоги виплачуються безпосередньо з Державного бю-
джету.
|