Дослідження ринку праці
в інформаційній галузі
16.1. Інформатизація економіки і проблеми пошуку
IT-персоналу
16.2. Ринок праці програмістів
16.3. Проблеми навчання фахівців
16.4. Оцінка праці IT-спеціалістів
Інформатизація економіки не відбувається однаково в різних сферах діяльності, у різних країнах, отже потреби в IT-спеціалістах, значення їхнього внеску у розвиток галузі, вимоги до них відрізняються і галузево, і регіонально. Однак можна виокремити спільні вимоги до IT-спеціалістів відповідно до секторів економіки (будівництво, послуги, торгівля, транспорт, енергетика, виробництво, телекомунікація, фінанси, медицина, державні структури, інформаційна галузь).
На ринку праці в інформаційній галузі присутні такі суб’єкти:
- IT-спеціалісти, що шукають роботу;
- фірми всіх згаданих галузей, що шукають ІТ-фахівців;
- посередники-агентства з працевлаштування, клієнтами яких є спеціалісти;
- агентства по підбору персоналу (кадрові або рекрутингові), клієнтами яких є фірми.
IT-компанії мають ще проблему: їм потрібні не тільки IT-спеціалісти, але й маркетологи, обізнані у специфіці маркетингу інформаційних продуктів і послуг. Тому, розглядаючи проблеми ринку праці в інформаційній галузі, необхідно розглянути і його сегмент IT-маркетологів.
Аналізуючи ринок праці програмістів, необхідно розглянути його докладніше, оскільки він дуже специфічний: фахівців даної професії завжди дефіцит. Прогнозована потреба у програмістах на найближчі роки у США перевищує 1 млн. Нагадаємо, що в Україні зараз налічують 70—80 тис. програмістів, причому серед них — фахівці вищого класу.
Зверніть увагу на розвиток нового напряму ринку праці програмістів — офшорне програмування. Потенціал цього ринку постійно зростає, оскільки кваліфікованих спеціалістів не вистачає, а потреба в них збільшується. Якщо не залучити програмістів з інших країн, то єдиний спосіб вирішити кадрову проблему в індустрії програмування, — це виконувати проекти на ринку офшорного програмування. Наскільки гідне місце посяде Україна при такому міжнародному розподілі праці, залежить від представників українського бізнесу та уваги держави до цієї проблеми.
При цьому належної уваги потребує викладання комп’ютерних наук, що майже не відрізняється в різних країнах. Зовсім інші проблеми постають при викладанні маркетингових дисциплін, хоча читають їх у вузах України порівняно недавно (8—10 років). Проте основні проблеми, труднощі та успіхи вже чітко виокремилися. «Західний» маркетинг у нас виявляється неефективним, неадаптованим до національних особливостей, і це неможливо ігнорувати.
Міждисциплінарна інтеграція. Якщо характеризувати маркетолога, як професіонала то слід згадати: математика, статистика, соціолога, психолога, демографа, політолога, географа, юриста, лінгвіста. Однак типова програма підготовки спеціалістів з маркетингу не передбачає необхідної фундаментальної підготовки по багатьох дисциплінах, що робить навчання фахівців неповним. Тому потрібна міждисциплінарна інтеграція в освітніх технологіях координація викладання іноземних мов, маркетингових і правових дисциплін.
Перспективи розвитку підготовки фахівців з маркетингу — тільки через підготовку висококваліфікованих кадрів, розвиток науки, створення методичної бази та участь викладачів і студентів у практичній роботі на замовлення фірм.
Розгляньте, які особливості нормування, стимулювання і оплати праці існують в інформаційній галузі (технічне обслуговування, програмування, маркетингові дослідження тощо).
Ситуаційна вправа
Ваша фірма надає маркетингові та консалтингові послуги. Як вона вирішує зараз і у подальшому проблему підбору спеціалістів для виконання певних замовлень і завдань? Дайте свої пропозиції щодо вдосконалення діяльності фірми та підвищення її ефективності.
Дайте відповіді на запитання
- Які спільні вимоги до IT-спеціалістів у різних галузях економіки?
- Як ваша фірма вирішує проблему підбору спеціалістів?
- Яка ситуація на українському ринку праці IT-спеціалістів, маркетологів, консультантів, офшорного програмування?
- Як ваша фірма ставиться до проблеми сертифікації програмістів та інших ІТ-спеціалістів?
- Яким чином на вашій фірмі організовано нормування, стимулювання та оплата праці?
|