Етапи роботи над створенням рекламного телевізійного чи радіоролика майже нічим не відрізняються від етапів створення друкованої чи зовнішньої реклами за винятком технологічного (рис. 7.1). Саме він і обумовлює специфіку розробки такого рекламного продукту. Технологічний етап включає написання літературного сценарію; режисерські розробки; підбір акторів, формування творчої та адміністративної груп; зйомку, кодування відзнятого матеріалу, дознімання; монтаж; тонування.

Рис. 7.1. Етапи роботи над створенням рекламного
телевізійногоабо радіоролика
Розробка концепції рекламного продукту здійснюється на основі узагальнення креативного плану замовника та креативного брифу продакшен-студії.
Розробка інноваційної ідеї рекламного ролика починається з детального вивчення товару й аудиторії, на яку він спрямований. Тому фахівець, який працює над рекламою, повинен знати про товар й аудиторію все і «дещо більше».
Далі вивчаються виробничий процес і його особливості. Після цього — особливості сприйняття інформації про товар цільовою аудиторією. Завершальним етапом є розробка самої рекламної ідеї. На основі цього розробляються критерії закріплення реклами у свідомості споживача, тобто визначаються ті основні моменти, які мають бути відображені у рекламному ролику відповідно до поставлених цілей і завдань.
Після того, як чітко сформульовано ідею реклами, переходять до технологічного етапу. Усі роботи цього етапу здійснюються відповідно до схеми створення рекламного фільму (ролика), яка наведена на рис. 7.2, і структури рекламного ролика (рис. 7.3).
Написання літературного сценаріюздійснюється за основними законами драматургії.
Класична схема побудови літературного сценарію рекламного ролика має такий вигляд:
експозиція — зав’язка — розв’язка — висновки
Експозиція — введення глядача у ситуацію, виділення меж умовностей, місця і часу дії, представлення головних діючих осіб. Вона має бути короткою, щоб режисер зміг її представити мінімальною кількістю планів, бажано одним.

Рис. 7.2. Схема побудови рекламного фільму
Зав’язка — емоційний сюжетний епізод, який характеризується певним напруженням і показує існування певної проблеми, послідовне здійснення подій, які мають бути спрямовані на розкриття споживчих властивостей товару.
Розв’язка — це різкий поворот у перебігу подій, який сприяє тому, що створена напруженість виливається у вирішення проблеми. При цьому демонструється основна споживча властивість товару чи однозначна ситуація для розкриття такої властивості згодом. Розв’язка повинна бути чітко вмотивована, неочікувана, енергійна, високоемоційна, запам’ятовувана. |