лучшие книги по экономике
Главная страница

Главная

Замовити роботу

Последние поступления

Форум

Создай свою тему

Карта сайта

Обратная связь

Статьи партнёров


Замовити роботу
Книги по
алфавиту

Б
В
Г
Д
Е
Ж
З
И
К
Л
М
Н
О

Міжнародний менеджмент

Страницы [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ]
[ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ]
[ 33 ] [ 34 ] [ 35 ] [ 36 ] [ 37 ] [ 38 ] [ 39 ] [ 40 ] [ 41 ] [ 42 ] [ 43 ] [ 44 ] [ 45 ] [ 46 ] [ 47 ] [ 48 ] [ 49 ] [ 50 ]

Приклади з господарської практики
Авіалінії України*
У 1996 р. Бориспільське авіаремонтне підприємство, що входить до складу об’єднання «Авіалінії України», прийняло на ремонт пасажирський літак «Ил-62М» єгипетської авіакомпанії «Alim Airlines» відповідно до укладеного контракту. Після завер­шення ремонту єгипетський партнер не забрав літак до Єгипту, незважаючи на відповідні листи і нагадування. Згідно з чинним законодавством України Бориспільський суд 7.10.1997 конфіскував літак на користь держави, рішення якого є остаточним. Тому після прохання єгипетського партнера до Верховного Суду України щодо перегляду зазначеного рішення в порядку нагляду воно залишилось без змін. Єгипетський партнер згідно із законодавством своєї країни звернувся до суду Південного Каїру, в якому суддя був родичем позивача, з позовом про відшкодування йому збитків у сумі вартості літака 12,5 млн дол. США і виграв справу 30.04.1998 без участі в засіданні суду представників української сторони, оскільки повідомлення загубилось у МЗС України. Єгипетський партнер пред’явив позов відразу 7 українським відправникам, які мали відношення до контракту: Уряд України, Мінтранс України, Мінфін України, «Авіалінії України» та ін. щодо відшкодування збитків. Оскільки збитки не були відшкодовані, у порту Александрії в 1999 р. було арештовано 10 суден Дунайського, Азовського та Чорноморського пароплавств на загальну суму 100—150 млн дол. США з метою подальшого їх продажу за 12,5 млн дол. США. Верховний Суд України відмінив у березні 1999 р. рішення Бориспільського суду і зобов’язав «Авіалінії України» повернути літак законному власникові. Однак з вини єгипетської сторони це рішення виконати не вдалось, а пізніше проти посадових осіб Департаменту цивільної авіації та Мінтрансу Єгипту прокурором Північного Каїру було порушено кримінальну справу.
Завдяки прискіпливій роботі юристів «Авіаліній України» та інших організацій після 20 серпня 2000 р., а також рішенню Урядового комітету з економічного розвитку від 3.11.2000 щодо можливості застосування Україною відповідних заходів щодо майна юридичних осіб Єгипту в Україні вдалось розблокувати українські судна і довести безпідставність претензій єгипетського партнера.
По-перше, було встановлено, що літак застарілий, його вартість становить 1,06 млн нім. марок за ціною купівлі в 1993 р.
По-друге, доведено беззаперечну підробку сертифіката Ташкентського авіазаводу, яким встановлюється ціна літака, — 12,5 млн дол. США. Літак свого часу входив до складу ескадрилії з трьох літаків, яка обслуговувала колишнього лідера НДР Еріка Хоннекера. Цей літак відігравав у зазначеній операції роль «приманки».
По-третє, було доведено вину єгипетської сторони в тому, що відремонтований відповідно до контракту літак не було доставлено власникові після відміни рішення Бориспільського суду.
По-четверте, виявилось, що суд Південного Каїру не мав відповідних фахівців з міжнародного права для розгляду міжнародного економічного конфлікту. Тому керівник (п. Алім) на певному етапі погодився замість літака отримати мільйон доларів готівкою за зняття претензій.
По-п’яте, було розвіяно штучний позитивний імідж керівника єгипетської компанії п. Аліма в очах місцевої влади, який насправді виявився пройдисвітом і здійснив подібну аферу раніше в Узбекистані з іншим таким самим літаком.
Однак, незважаючи на позитивні результати судової тяганини, для України чимало проблем чекає свого розв’язання:

 1. Літак єгипетський, а й досі знаходиться на летовищі «Бориспіль» і потребує подальших витрат на зберігання.
 2. Існує чимало застарілих і суперечливих норм у законодавстві України, зокрема ст. 113 Митного кодексу України щодо арешту іноземної власності, ввезеної на територію України.
 3. Після ліквідації ліцензійної палати в Україні важко знайти інформацію про надійність іноземних партнерів.
 4. Ускладненою є процедура вжиття Кабінетом Міністрів України відповідних заходів до держав, де порушуються майнові права українських суб’єктів міжнародного бізнесу. У наведеному випадку МЗС України довелось витратити півтора року для збирання віз «зацікавлених міністрів».
 5. В Україні не вдалося здійснити потужну PR-кампанію на підтримку іміджу України в наведеному міжнародному конфлікті.
 6. Дуже повільно, зі збитками для учасників конфлікту з української сторони, діє адміністративний апарат центральних міністерств і відомств, судових установ.

Американо-мексиканське спільне підприємство
з виготовлення скла*

На початку 90-х років американська компанія «Corning» та мексиканська компанія «Virto» заснували в Мексиці спільне підприємство з виробництва скла і скляних виробів з рівними частками. Бізнес-план нового підприємства доводив вигоди для обох учасників: сучасні технології та капітал американської компанії у поєднанні з дешевою робочою силою та іншими ресурсами в приймаючій країні являли собою вагомі конкурентні переваги отримання прибутку на ринках Північно-Американської угоди про вільну торгівлю.
Однак у процесі управління спільним підприємством виникли непередбачувані проблеми. Американські партнери були неприємно вражені повільністю прийняття рішень головними мексиканськими менеджерами. Уповільнений спосіб роботи мексиканців ускладнював складання виробничих графіків. Американцям здавалось, що мексиканська ввічливість означає спроби приховати проблеми чи невдачі. Крім того, у керівництва «Corning» склалось враження, що стиль продажу «Virto» є недостатньо агресивним.
Мексиканські менеджери також мали претензії до своїх американських колег. Їм здавалось, що американці надзвичайно поспішають. Прямі і безпосередні висловлювання американців на нарадах та інших ділових зустрічах й обговореннях створювали конфліктні ситуації, оскільки мексиканський персонал часто відмовчувався і виглядав винним у проблемах. Мексиканські працівники вважали, що американські менеджери не висловлюють належної уваги до головних мексиканських менеджерів.
Комунікації ускладнювались і через мовні бар’єри. Тому через два роки всім стало зрозуміло, що подолати розбіжності неможливо, а тому досягнення запланованих цілей діяльності спільного підприємства малоймовірно. Підприємство довелось ліквідувати.
Контрольні запитання

 1. Які складові зовнішнього середовища менеджменту?
 2. У чому полягають реальні можливості виходу українських фірм на зовнішні ринки?
 3. Що потрібно знати менеджерові ТНК про аналіз економічного середовища?
 4. Правовий аналіз середовища: що важливо врахувати для при-
  йняття управлінських рішень?
 5. Що є важливим для міжнародного менеджера в політичних аспек­тах середовища?
 6. Яка роль маркетингового аналізу для прийняття рішень у міжнародному бізнесі?
 7. У чому полягає значення міжнародного права для функціонування і розвитку міжнародного менеджменту?
 8. У чому суть глобальної конкуренції?
 9. Які особливості зовнішнього середовища в Україні?
 10. У чому полягає природа культури?
 11. Назвіть основні риси культури.
 12. Які існують закономірності формування культури?
 13. Що таке культурна модель (кластер)?
 14. У чому полягає відмінність кластерного і ціннісного підходів до культури?
 15. Які характерні риси притаманні поведінковим стереотипам американських, європейських та японських менеджерів?

Навчальні завдання
для самостійної роботи

 1. Наведіть приклади глобальної конкуренції в Україні.
 2. Наведіть приклади зовнішньоекономічного потенціалу України.
 3. Які українські компанії ефективно використовують національні переваги для виходу на міжнародні ринки?
 4. Проаналізуйте діяльність ТНК у Києві.
 5. Порівняйте середовище діяльності ТНК у Донецькій і Вінницькій областях.
 6. Назвіть пріоритети і цінності української культури.
 7. Наведіть п’ять прикладів українських культурних стерео­типів.
 8. Покажіть вплив української культури на менеджмент ТНК в Україні.
 9. Проаналізуйте вплив ТНК на зміни культури в Україні (як позитивні, так і негативні).
 10. Наведіть приклад формування управлінської команди за умови багатокультурного середовища.
 11. Виявіть можливі підстави для досягнення успіху єгипетською компанією «Alim Airlines» в операції з ремонту літака на Бориспільському авіаремонтному підприємстві.
 12. Сформулюйте причини, внаслідок яких виявилась тривалою судова тяганина між «Alim Airlines» та українськими учасниками конфлікту.
 13. Обґрунтуйте висновки для українських учасників міжнародного бізнесу з позицій урахування середовища своєї діяльності.
 14. У чому причина невдачі спільного американо-мексикан­ського підприємства, наведеного в кейсі?
 15. Які слід було б здійснити додаткові заходи в процесі створення спільного американо-мексиканського підприємства для забезпечення його успішної діяльності?

Тести
Одиничний вибір (правильно — помилково)

 1. Середовище діяльності міжнародних корпорацій включає сукупність організацій, з якими корпорація здійснює свої зарубіжні ділові операції.
 2. Урядові позиції щодо міжнародних операцій становлять важливу політичну складову міжнародного середовища.
 3. В Об’єднаних Арабських Еміратах одночасно використовуються дві системи права — цивільне і шаріатське.
 4. За індексом конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму Україна посідає 85 місце.
 5. Важлива відмінна риса англійців — нелюбов до абстрактних проектів, за якими не стоять реальні справи.
Множинний вибір

1. Середовище міжнародного менеджменту включає такі складові...
а) ООН, Світовий банк, МВФ;
б) ТНК, міжнародні організації;
в) уряди, парламенти, міжнародні організації;
г) політику, населення, технологію;
д) політику, економіку, культуру, технологію.
2. Від якого законодавства бере свій початок сучасне цивільне право?
а) вавілонського;
б) англійського;
в) римського;
г) китайського;
д) єгипетського.
3. Міжнародне публічне право розглядається як самостійна правова система, що регулює...
а) ділові відносини між організаціями різних країн;
б) відносини між компаніями однієї країни;
в) відносини між фізичними особами різних країн;
г) відносини між різними державами;
д) усі наведені відносини.
4. Сучасна практика міжнародного бізнесу ґрунтується на чотирьох моделях законодавства. Що з наведеного не є однією з цих моделей?
а) ісламське право;
б) соціалістичне право;
в) загальне право;
г) цивільне право;
д) англійське право.
5. Культура являє собою набуті знання, які люди використовують для інтерпретації досвіду і ...
а) укладання міжнародних угод;
б) загальної соціальної поведінки;
в) створення нових товарів (послуг);
г) визначення міжнародних ринків;
д) усе наведене.
6. Найважливішими проявами культури є ...
а) цінності, позиція, поведінка;
б) мова, одяг;
в) природа, клімат;
г) освіта, рівень доходів населення;
д) наука, мистецтво, самодіяльність населення.
7. Найвищою культурною цінністю для американського менеджера є...
а) колективність;
б) вік;
в) терпіння;
г) свобода;
д) сімейна безпека.
8. Найвищою культурною цінністю для японського мене­джера є...
а) індивідуалізм;
б) групова гармонія;
в) влада;
г) час;
д) сімейна гармонія.
9. На зворотній стороні візитівки керівника фірми «Похоронне бюро Майкла» — американця... за походженням — було надруковано: «Краще я матиму справу з тисячою..., ніж з одним....»
а) американського, турків, греком;
б) ірландського, шведів, японцем;
в) грецького, турків, греком;
г) китайського, англійців, французом;
д) французького, французів, арабом.
10. У моделях вимірів ділової культури Г. Гофстеда та Ф. Тромпенаарса спільним є вимір ...
а) централізація — децентралізація;
б) дистанціювання влади;
в) самодостатність — саморозвиток;
г) індивідуалізм — колективізм;
д) ставлення до невизначеності.

Збіг

1. Звичайне право.

А. Домінуюча в суспільстві система цінностей, вірувань, звичаїв, установок.

2. Цивільне право.

Б. Система правових відносин, яка ґрунтується на ретельно розроблених кодексах.

3. Культура.

В. Неусвідомлена реакція на інші культурні цінності через власні цінності.

4. Національні стереотипи.

Г. Система правових відносин, що ґрунтується на прецедентах і звичаях, традиціях.

5. Самосприйняття.

Д. Типові характеристики ділової поведінки, притаманні певній національній культурі.

Завершення

1. ... право — це система правових відносин, що ґрунтується на детально розроблених комплексах законів, зведених у певні кодекси, які становлять основу ведення бізнесу.
2. У деяких країнах Близького Сходу прокурор має право вирішувати, в який із судів — ... чи ... — направляти справу про злочин.
3. ... національний стереотип базується на змішанні різних національ­них культур.
4. На відміну від англійців, схильних до компромісів, ... частіше, ніж інші нації, вдаються до конфліктів і спорів під час вирішення різних проблем.
5. Дослідження Ф. Тромпенаарса у 90-х роках дозволило виявити п’ять основних культурних кластерів: англійський, азіатський, латиноєвропейський, латиноамериканський та ... .
Термінологічний словник ключових понять
Брендинг країни являє собою цілеспрямовано сформовані позитивні риси іміджу країни та її нації в розгалуженій системі міжнародних відносин і стосунків, а також уявлення зовнішнього світу про певну країну.
Громадянське право — це система правових відносин, що базується на детально розроблених комплексах законів, що зведені в певні кодекси, які і становлять основу ведення бізнесу.
Економічне середовище міжнародного менеджменту являє собою сукупність економічних відносин і ресурсів країн-господарів, що визначають можливості започаткування і розвитку відділень транснаціональних корпорацій у цій країні.
Звичайне право являє собою таку правову систему, що ґрунтується на традиції, прецеденті, звичаях, а ключову роль у тлумаченні законів відіграють суди.
Індекс інституційної якості Кауфмана-Крейда-Зойдо-Лобатона-Ведера визначається за 300 показниками економічного розвитку, що зведені в 6 груп і змінюються в межах від (–25) до (+25).
Індекс лібералізації де Мело-Денізера-Гельба ґрунтується на визначенні кумулятивного показника зменшення впливу держави на економічні процеси.
Індикатор структурних реформ ЄБРР базується на середньому значенні 8 показників: приватизація і реструктуризація підприємств, лібералізація і конкуренція, реформа фінансового сектору та ін.
Критерій самосприйняттяце неусвідомлене сприйняття інших культурних цінностей через власні цінності, що є основною причиною виникнення проблем здійснення бізнесу за кордоном.
Культура. Під культурою розуміють домінуючу в суспільстві систему цінностей, вірувань, звичаїв і установок. Кожне суспільство має свою культуру, яка вливає на стиль повсякденного життя. Взагалі культураце набуті знання, які використовуються людьми для пояснення досвіду і загальної суспільної поведінки. Ці знання формують цінності, створюють позиції і впливають на поведінку.
Міжнародне право являє собою систему міжнародних правових актів, а також неписаних домовленостей, які регламентують міжнародний рух активів і захист прав та інтересів юридичних і фізичних осіб.
Політико-правове середовище являє собою систему органів законодавчої, виконавчої і судової влади та законодавчих актів у країні-господарі, що регулюють ділові операції міжнародних корпорацій.
Правове середовище — це сукупність законів та інших регуляторів, що впливають на організацію бізнесу іноземних компаній у приймаючих країнах.
Середовище міжнародного менеджменту (середовище діяльності міжнародних корпорацій) — це сукупність різноманітних відносин й інтересів різних груп і організацій, які складаються у всіх країнах, де корпорація здійснює свої ділові операції.
Соціалістичне право — система правових відносин, що основана на марксистських принципах класового суспільства.
Соціально-культурне середовище являє собою сукупність етнічних і культурних характеристик населення приймаючих країн, що створюють відповідні національні стереотипи поведінки.
Теократичне право — система правових відносин, що ґрунтується на релігійних заповідях.
Технологічне середовище являє собою сукупність технологічних процесів, що використовуються у приймаючих країнах конкурентами та партнерами по бізнесу для виробництва товарів чи надання послуг.
Успіхологіяспецифічна галузь діяльності, яка поступово набуває розвитку в Україні і спрямована на формування позитивного іміджу країни шляхом відповідної підготовки офіційних представників, а також керівників приватних підприємств для спілкування з іноземною пресою, з одного боку, та західних партнерів з вітчизняними засобами масової інформації — з іншого.
Рекомендована література до теми
1. Белорус О. Г., Лукьяненко Д. Г. и др. Глобальные трансформации и стратегии развития: Монография. — К.: Орияне, 2000. — С. 66—84, 169—188, 292—324.
2. Гіл, Чарлз В. П. Міжнародний бізнес: Конкуренція на глобальному ринку: Пер. з англ. — К.: Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2001. — С. 68—167.
3. Дэниелс Дж. Д., Радеба Ли Х. Международный бизнес: Внешняя среда и деловые операции: Пер. с англ. — 6-е изд. — М.: Дело Лтд, 1996. — С. 35—114.
4. Международный менеджмент: Учеб. для вузов / Под ред. С. Э. Пивоварова, Д. И. Баркана, Л. С. Тарасевича, А. И. Майзеля. — СПб.: Питер, 2000. — С. 41—89.
5. Панченко Є. Г. Міжнародний менеджмент: Навч. посібник. — К.: КДЕУ, 1996. — С. 12—14.


* Джерело: Е. Еретин. Дело «Alim Airlines» // Весь транспорт. — 2000. — № 2. — С. 28—31; Голуб В. Уроки одной аферы // Весь транспорт. — 2001. — № 4. — С. 43—47.

* Джерело: Дерлоу. — 2001. — С. 170.

Страницы [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] [ 15 ]
[ 16 ] [ 17 ] [ 18 ] [ 19 ] [ 20 ] [ 21 ] [ 22 ] [ 23 ] [ 24 ] [ 25 ] [ 26 ] [ 27 ] [ 28 ] [ 29 ] [ 30 ] [ 31 ] [ 32 ]
[ 33 ] [ 34 ] [ 35 ] [ 36 ] [ 37 ] [ 38 ] [ 39 ] [ 40 ] [ 41 ] [ 42 ] [ 43 ] [ 44 ] [ 45 ] [ 46 ] [ 47 ] [ 48 ] [ 49 ] [ 50 ]


ВНИМАНИЕ! Содержимое сайта предназначено исключительно для ознакомления, без целей коммерческого использования. Все права принадлежат их законным правообладателям. Любое использование возможно лишь с согласия законных правообладателей. Администрация сайта не несет ответственности за возможный вред и/или убытки, возникшие или полученные в связи с использованием содержимого сайта.
© 2007-2022 BPK Group.