3.3.3. Лабораторна робота № 3 (ЛР3)
«Моделювання роботи по підготовці
і збору даних для податкової інспекції»
Мета роботи полягає в ознайомленні студентів у режимі користувачів із автоматизованою підготовкою на підприємстві даних для податкової інспекції та їх збором за допомогою АРМ ZVIT
(АРМ платника податків) та АРМ ZVIT 1 (для АРМ податкового інспектора)
Завдання
1. Ознайомитися із вимогами і можливостями АРМ.
2. Підготувати за допомогою викладача необхідні дані для роботи АРМ ZVIT.
3. Робота з АРМ ZVIT по підготовці звітних даних для податкової інспекції.
4. Робота з АРМ ZVIT 1.
Методичні вказівки до виконання ЛР3
Даний програмний продукт призначений для автоматизації підготовки і збору звітності підприємств. Програма завантаження даних у податковій інспекції забезпечує прийом інформації, ведення основної бази даних податкової звітності підприємств, експорт інформації для інших програм аналізу й обробки інформації, використовуваних у податковій інспекції в даний час.
Для запуску програмного продукту необхідно відкрити відповідну групу:
ZVIT і запустити файл ZVIT.BAT на виконання (для АРМ платника податків);
ZVIT 1 і запустити файл ZVIT.BAT на виконання (для АРМ податкового інспектора).
Склад і функціональні можливості програми
Настроювання комплексу:
- настроювання робочих місць;
- настроювання користувачів;
- настроювання принтерів;
- резервне копіювання інформації;
- конвертація даних (при відновленні версій програми).
Реєстр платників податків — список підприємств, зареєстрованих у даній Податковій інспекції:
- основні дані;
- адреси і керівники підприємства;
- дані про банківські рахунки;
- засновники підприємства;
- інші дані, необхідні для заповнення заголовків звітів.
Звітність підприємств — пакети звітів платників податків по періодах:
- експорт із файла, створеного на підприємстві;
- заповнення звітів у ручному режимі;
- перевірка звіту і пакета в цілому (логіка заповнення);
- друк звіту (як у текстовому, так і в графічному вигляді);
- експорт даних по підприємствах у різних розрізах.
Сервіс і додаткові можливості:
- контекстно-залежна допомога;
- калькулятор;
- календар.
Початкове настроювання програми
Підведіть курсор на ярлик даної програми і ввійдіть до неї.
Виконавши попередню операцію, Ви потрапляєте в порожнє вікно, в якому є лише одна клавіша насподі екрана — «Пуск». Підведіть до неї курсор і натисніть ліву клавішу миші або клавішу «Enter». При цьому на екрані з’являються такі пункти: Адміністратор; Журнал запусків; Довідка — ПРО програму; Завершення роботи.
Вибираємо пункт «Адміністратор» і приступаємо до другого етапу роботи із системою.
Другий етап роботи з програмою: Після того як ми ввійшли в пункт «Адміністратор» на екрані з’являється вікно з таким змістом: Робочі місця; Користувачі; Система; Принтери; Резервне копіювання; Конвертація.
У першу чергу в даному вікні виберемо пункт «Користувачі» і входимо в нього.
Як бачимо, екран розділений на два вікна. Ліве вікно містить таку «шапку»:
Користувач; Повне ім’я.
Праве вікно містить два пункти:
1) Загальні; 2) Робочі місця.
Пункт «Загальні» містить таку інформацію:
- користувач;
- повне ім’я;
- пароль;
- посада;
- телефон.
В нижній частині екрана розташовані так звані «гарячі клавіші», що постійно використовуються в роботі.
Для того, щоб внести користувача, необхідно натиснути на клавішу «Insert- Створити» у нижній частині екрана або на клавіатурі. При цьому курсор автоматично переноситься в праве поле навпроти пункту «Користувач». Навпроти цього пункту записується ім’я, під яким користувач буде надалі входити в дану систему. Навпроти пункту «Повне ім’я» записуємо відповідно повне ім’я користувача. Далі знаходиться пункт «Пароль», де записується пароль (при необхідності), під яким користувач буде заходити в дану систему.
Таким же способом заповнюються інші пункти.
Після того як ми заповнили праве поле, потрібно натиснути на клавішу «F2 = Зберегти» у нижній частині екрана або на клавіатурі. При цьому «Користувач» і «Повне ім’я» автоматично копіюється з правого вікна в ліве. Потім ми натискаємо клавішу «Esc» на клавіатурі або насподі екрана і повертаємося до списку пунктів, що містить у собі адміністратор.
Наступною дією буде вибір пункту «Робітники місця». Входимо в нього і знайомимося зі змістом екрана, що з’явився.
Як бачимо, екран розділений на два вікна. Ліве містить «шапку» із назвою — «Список робочих місць». Праве поле містить такі пункти в «шапці»:
Спочатку працюємо з пунктом «Загальні». При натисненні клавіші «Ins- Створити» з’являється можливість у правому вікні заповнити найменування робочого місця. Після заповнення найменування воно автоматично копіюється в ліве поле під списком робочих місць. Щоб створити ще одне або декілька робочих місць, потрібно виконати операцію, описану вище, один або декілька разів.
Подальшою нашою дією буде вхід у пункт «Меню» у правому вікні. Після того як ми ввійшли в «Меню», бачимо на екрані два вікна, де «шапка» у лівому вікні названа «Список робочих місць», а в правому вікні висвічується назва «Головне меню». За допомогою клавіші «F4 — Створити» ми викликаємо в лівому вікні головне меню програми. З нього вибираємо пункти «Настроювання», «Реєстр платників податків», «Звітність підприємств» і «Управління періодами». Ставимо курсор по черзі на кожний із зазначених пунктів і за допомогою клавіші «F5 — Копіювати» копіюємо їх у «Головне меню» нашої програми, що знаходиться в правому вікні. У залежності від робіт, виконуваних на робочих місцях, можна коректувати наше «Головне меню» таким чином, щоб воно містило лише необхідні пункти.
Усі непотрібні пункти видаляємо за допомогою клавіші «F8 — Вилучення», підвівши до них курсор. Потім натискаємо клавішу «Esc» і при цьому переходимо в ліве вікно, де як і раніше знаходиться «Головне меню». Для виходу натискаємо клавішу «ESC», при цьому ми автоматично перенеслися в ліве поле. Натискаємо клавішу «ESC», а потім клавішу «F2 — Зберегти» для збереження нашого занесеного меню.
Подальші наші дії будуть такими. Необхідно перейти в шапку правого вікна на пункт «Кнопки». Далі натиснути клавішу «F4 — Змінити». При цьому в лівому вікні з’явиться наше меню. Встановлюємо курсор на потрібний підпункт меню і натискаємо клавішу «F5 — Копіювати». Даний підпункт автоматично скопіювався в праве вікно. Так само робимо з іншими підпунктами. Після внесення всіх даних натискаємо клавішу «F2- Зберегти». Клавішею «ESC» виходимо з даного вікна.
Вийшовши із системи, ми можемо побачити у вікні під «Адміністратором» пункт «Завершення роботи». При цьому на екрані з’являється вікно з такими даними:
- Зміна робочого місця;
- Реєстрація під другим іменем;
- Вихід із програми.
Вибираємо пункт «Реєстрація по другим іменам», при цьому на екрані з’являється вікно ім’я, що запитує, і пароль користувача. Користувач вносить свої дані і входить у систему.
Початок роботи користувача із системою
Входимо в систему. На екрані з’являється вікно, у якому запитується ім’я користувача і його пароль. Після заповнення даних пунктів натискаємо на клавішу «ОК», шляхом натискання лівої клавіші миші або клавіші «Enter». Після проробленої операції потрапляємо у вікно, де розташовані кнопки «швидкого запуску», а в нижній частині екрана знаходиться клавіша «Пуск».
Заповнення реєстру платників податків
Заходимо в пункт головного меню «Настроювання». Перед нами екран, розділений на два вікна. Ліве містить три закладки: «Форми», «Довідники», «Параметри». Заходимо на закладку «Параметри». Вводимо дату початку експлуатації системи, код і номер податкової інспекції. У рядку «Каталог системи СПЛАТА» указуємо шлях до системи. Використовуючи пробіл, відзначаємо, які реквізити необхідно звіряти при наступному імпорті даних.
Заходимо в пункт головного меню «Реєстр платників податків». Натиснувши «F10 — Меню», вибираємо пункт «Реєстр», а в ньому — «Імпорт з АРМ СПЛАТА». Натискаємо «Enter». Починається процес імпорту.
Через якийсь час реєстр платників податків буде заповнений.
Обравши підприємство, яке нас цікавить, і натиснувши «Enter», потрапляємо в «Картку платника податків», що при необхідності можна відкоригувати.
Коригування картки
Після проробленої операції на екрані з’являється вікно. «Шапка» його містить такі пункти (вкладки меню):
- Підприємство;
- Адреси;
- Рахунки;
- Керівництво;
- Додатково.
ОСНОВНІ ДАНІ

Рис. 3.2
Заповнюємо (коректуємо) відповідні дані, що подані на даному екрані і натискаємо на клавішу «F2 = Зберегти». Після цього переходимо до наступної закладки «Адреси». Перехід здійснюється в такий спосіб: установити курсор миші на пункт «Адреси» і натиснути ліву кнопку; або за допомогою комбінації клавіш «Alt+стрілка курсору вправо?()».
Адреси і керівники підприємства
Переходимо до наступного пункту «Адреси». Перехід здійснюється в такий спосіб. Встановлюємо курсор на пункт «Адреси» у верхній частині правого вікна і за допомогою натискання лівої клавіші миші або клавіші «Enter» нам відкривається уміст вікна «Адреси» (рис. 3.3).

Рис. 3.3
Заповнюємо (коректуємо) дані про місце розташування (юридичній і фактичній адресі), що знаходяться в даному полі, і натискаємо на клавішу «F2 — Зберегти».
ДАНІ ПРО БАНКІВСЬКІ РАХУНКИ
Переходимо до наступного пункту «Рахунки», що розташований у верхній частині поля. За допомогою клавіші миші або клавіші «Enter» входимо в нього.
Перед нами відкривається вікно, що містить:
- Рахунок;
- Призначення;
- Валюта ;
- Код банку (рис. 3.4)

Рис. 3.4
Засновники підприємства
Переходимо до наступного пункту з назвою «Керівництво», що знаходиться у верхній частині екрана. Входимо в нього.
У даному вікні відображаються дані керівника підприємства, головного бухгалтера і засновників (рис. 3.5):
- Код;
- Прізвище й ініціал;
- Телефони (службовий, домашній, інші);
- Внесок у статутний фонд (засновників);
- Адреси (засновників).
Дані по керівнику підприємства і бухгалтеру можна коректувати.

Рис. 3.5 |