До кожного класу належать боргові цінні папери з певними характеристиками. Наприклад, агентство Мудиз класифікує облігації за такими ознаками:
· Ааа. Це облігації найвищого класу, так звані «золоті» цінні папери. Вони є найменш ризикованими. Відсоткові платежі по них захищені великою або виключно стабільною маржею, а повернення основної суми боргу гарантовано. Можливість з часом змін умов захисту не впливає на їх стійку позицію на ринку.
· Аа. За всіма критеріями це — облігації високого класу. Їх рівень дещо нижчий, оскільки відсоткові платежі по них не настільки захищені. Зміни умов захисту іноді мають велику амплітуду, можливі й інші умови, що спричинюють дещо більші, ніж по класу Ааа, довгострокові ризики.
· А. Ці облігації інвестиційно привабливі. Вважається, що умови захисту відсоткових платежів і повернення основного боргу є адекватними, але можуть містити елементи, чутливі до погіршання коли-небудь у майбутньому.
· Ваа. Це облігації середнього класу, умови захисту по них не дуже міцні, але й не погані. Гарантії відсоткових платежів і повернення основного боргу на даний момент є адекватними, але певні умови захисту можуть бути відсутні або стати ненадійними через досить тривалий проміжок часу. Таким облігаціям бракує високих інвестиційних якостей, в цілому їм притаманні спекулятивні характеристики.
· Ва. Вважається, що ці облігації можуть використовуватись із спекулятивною метою і їх майбутнє не можна визнати добре гарантованим. Нерідко захист відсоткових платежів і повернення основного боргу носить обмежений характер і тому не може бути надійною гарантією у майбутньому. Подібним облігаціям властива деяка невизначеність.
· В. У цих облігацій відсутні властивості бажаних інвестицій. Гарантія відсоткових платежів, повернення основного боргу або виконання інших умов кредитної угоди може бути досить слабкою.
· Саа. Ці облігації мають погану репутацію. Їх емісія пов’язана з великим ризиком невиконання зобов’язань і може містити умови, що ставлять під загрозу виплату відсоткових платежів і повернення основного боргу.
· Са. Це облігації вищого ступеня спекулятивності. Часто такі облігації не погашаються або мають інші вади.
· С. Це облігації найнижчого класу. Цінні папери з таким рейтингом можна розглядати як інструменти, що мають надзвичайно мало шансів коли-небудь досягти стану реальних інвестицій.
Вважається, що боргові цінні папери з кредитним рейтингом потрійного В або вище, тобто облігації перших чотирьох класів, є надійними і такими, які набули градації інвестиційних (investment grade). У багатьох країнах законодавство, з метою забезпечення стабільності банків, пенсійних фондів та інших фінансових інститутів, не дозволяє їм інвестувати кошти у боргові цінні папери, що не мають градації інвестиційних. Як правило, у фінансовій звітності банків, пенсійних фондів та інших фінансових інститутів облігації з градацією інвестиційних обліковуються за номінальною вартістю.
Облігації класу подвійного В та нижче розглядаються як «макулатурні», або «смітникові» (junk bonds). Вони продаються на ринку «макулатурних» облігацій. Боргові цінні папери, які були випущені з градацією інвестиційних, але, втративши відповідні якості, продаються на «макулатурному» ринку, звуться «грішними ангелами». Наприкінці 70-х років створився ринок «макулатурних» облігацій нових випусків. Компанії — емітенти таких боргових зобов’язань виявили велику кількість інвесторів, бажаючих піти на великий ризик неповернення коштів заради обіцяних високих доходів. Банкам і небанківським фінансовим компаніям не рекомендується (іноді забороняється) інвестувати кошти в подібні цінні папери.
На підставі рейтингу можна робити висновок про фінансовий стан фірми та її перспективи. Всі, хто регулярно слідкує за кон’юнктурою фінансового ринку (банки та небанківські фінансові інституції ринку цінних паперів, управляючі інвестиційними портфелями нефінансових компаній), користуються інформацією рейтингових агентств. Така інформація звільняє інвесторів від необхідності самостійного оцінювання якості того чи іншого випуску цінних паперів. |